W Serokomli koło Łukowa odbyły się wojewódzkie obchody „Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”. To nowe święto państwowe. Zostało ustanowione jesienią ubiegłego roku. Uczestnicy uroczystości uczcili m.in. pamięć ofiar egzekucji z Józefowa Dużego.

Uroczystości w Serokomli rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Nie bez powodu na miejsce obchodów w regionie wybrano Józefów Duży w gminie Serokomla. To właśnie w tej wsi w 1940 roku doszło do pierwszej na Podlasiu masowej akcji pacyfikacyjnej. Oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały 217 osób. Akcja była odwetem za zamordowanie przez pospolitych bandytów rodziny niemieckiego kolonisty.

Miejsce kaźni w Józefowie Dużym upamiętnia krzyż i pomnik przedstawiający postać kobiety bolejącej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej był obchodzony po raz pierwszy. To właśnie 12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację świętokrzyskiej wsi Michniów.

Historię cierpień polskiej wsi obrazuje też wystawa otwarta w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Będzie czynna przez dwa miesiące.