W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Dla wiernych jest wezwaniem do pokuty i przemiany życia, ale też czasem przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Zgodnie z tradycją, w kościołach kapłani sypią na głowy wiernych popiół, który ma symbolizować znak pokuty. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Dla wiernych to czas modlitwy i duchowej refleksji, czas postanowień i wyrzeczeń. Rozpoczynający się Wielki Post to nawiązanie do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, kiedy pościł i był kuszony przez szatana.

W czasie Wielkiego Postu, w każdy piątek, w kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Po raz czwarty Lublinianie będą mogli wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nowością jest 56-kilometrowa trasa dla najwytrwalszych. Zapisy na lubelską Ekstremalną Drogę już trwają. Na szlak uczestnicy wyruszą 9 marca z Lubelskiej Archikatedry. Do pokonania mają od 30 km do 46. Trasy biegną z Lublina do Wąwolnicy i ta najkrótsza wokół Zalewu Zemborzyckiego. Szczegóły można znaleźć w internecie.