Ukraina dzięki pomocy Europy Zachodniej za 10 lat ma być zupełnie nowym państwem. Jak na razie nasz wschodni sąsiad boryka się jednak z wysokim poziomem korupcji, niestabilną sytuacją ekonomiczną i trwającą na Wschodzie kraju wojną. Ukraina świętuje w tym roku 100-lecie służby dyplomatycznej.

Jesteśmy wdzięczni Polsce za to, że jako pierwszy kraj na świecie uznała naszą suwerenność i że wspiera nas w prozachodnich aspiracjach - podkreślają przedstawiciele ukraińskiej administracji w Polsce.

Cieniem na dobrych stosunkach polsko-ukraińskie wciąż kładą się kwestie historyczne, zwłaszcza tragedia Wołynia i brak zgody na prace ekshumacyjne w tym miejscu. To bolesna karta w naszej historii - oceniają politycy, ale dopóki o tym rozmawiamy jest szansa na porozumienie.

Nasz region z racji bliskiego sąsiedztwa w szczególny sposób związany jest ze wschodnim sąsiadem. Przybywa miast partnerskich, przybywa też kontaktów biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami z Lubelszczyzny i Ukrainy.

Lublin i Lubelszczyzna są miejscem, w których ukraińska młodzież chce się uczyć. Z roku na rok rośnie odsetek młodzieży z Ukrainy studiującej na lubelskich uczelniach. Obecnie jest ich tu około 4 tysięcy.

Setna rocznica powstania służby dyplomatycznej Ukrainy była okazją do spotkania okolicznościowego z udziałem przedstawicieli władz polskich i ukraińskich oraz konsuli honorowych Ukrainy m.in. z Rzeszowa, Opola i Krakowa.