Coraz więcej samorządów włącza się w programy profilaktyczne dotyczące ochrony zdrowia i poprawy dostępności do szczepień ochronnych. W budżecie województwa lubelskiego na ten cele przeznaczono w tym roku 260 tysięcy złotych. Dziś w Kraśniku z inicjatywy miejscowego Starostwa Powiatowego i Stowarzyszenia "Parasol dla Życia" spotkali się lekarze i urzędnicy by dyskutować o roli jednostek samorządu terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych.

Choć o niektórych chorobach, które dziesiątkowały jeszcze nie tak dawno temu populację, ludzkość już zapomniała, to zdaniem lekarzy, znowu do nas wracają. Dlatego temat dostępności szczepień ochronnych jest tak ważny. W ostatnim czasie wokół szczepień toczy się ostra dyskusja. Niektórzy uważają, że są szkodliwe. Inni przekonują, że są dobrodziejstem, a w wielu przypadkach - ratują życie.

Stowarzyszenie "Parasol dla Życia", które upowszechnia wiedzę i obala mity dotyczące szczepień, włączyło się w cykl spotkań informacyjnych organizowanych w jednostakch samorządowych w całym kraju. Jego członkowie zachęcają samorządy do opracowywania programów profilaktycznych.

Od ubiegłego roku w województwie lubelskim prowadzony jest program profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Na takie najbardziej narażone są dzieci do 5 roku i seniorzy po 65 roku życia.

Kraśnickie spotkanie odbyło się w ramach cyklu samorządowego Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka. Władze województwa podczas spotkania zachęcały samorządy niższych szczebli do przyłączania się do inicjatywy i przeznaczania środków finansowych na profilaktykę szczepionkową, szczególnie, że pojawiły się nowe możliwości dofinansowania działań profilaktycznych, zarówno z Narodowego Funduszu Zdrowia jak i Unii Europejskiej.