Tak wielkie wydarzenie wymaga wyjątkowej oprawy. W kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się premiera oratorium Roberta Grudnia zatytułowanego "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę". Prace nad utworem - przygotowanym specjalnie na rocznicę Chrztu Polski - trwały prawie rok.

Tytuł utworu zdaniem kompozytora ma przypominać, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie związane z dziejami Polski i nie sposób zrozumieć historii kraju, bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń Polaków. W premierę oratorium zaangażowała się lubelska młodzież, ale Robertowi Grudniowi towarzyszyli także znani artyści. Teksty recytowała aktorka Anna Seniuk.

Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach, m.in. w okresie Wielkanocy.

Oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci wiarę" zrealizowano w ramach autorskiego projektu "Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć". Premiera rozpoczyna cykl koncertów w całej Polsce.

Reportaż z niedzielnej premiery obejrzeć będzie można już niebawem na antenie TVP Lublin.